Nie każdy spośród wczasowiczów, spędzających urlop w Sztutowie, zdaje sobie sprawę z faktu, że w miejscowości tej znajduje się przystanek niezwykłej linii kolejowej. Zachowany i odnowiony przez pasjonatów sprzęt pozwolił bowiem na u ponowne uruchomienie funkcjonującej niegdyś w tej okolicy wąskotorówki.
Historia kolei wąskotorowych na Żuławach
Kolej w tej formie funkcjonowała tu już w końcu XIX wieku, a jej zadaniem był wówczas głównie przewóz towarów na potrzeby prężnie rozwijających się na terenie Żuław cukrowni. Po II Wojnie Światowej linia, zniszczona przez wycofujące się wojska niemieckie, została odbudowana. Jednak rozwój transportu drogowego spowodował, że stopniowo opłacalność jej eksploatacji spadała, podobnie jak znaczenie wykonywanych na niej przewozów towarowych.
Przed całkowitą likwidacja jeszcze w latach PRL-u uchroniła ją obecność turystów. W latach 70-tych i 80-tych realizowano przewozy głównie z myślą o nich, jednak ruch o tym charakterze również stopniowo zamierał. Ostatecznie w roku 1999 linia została oficjalnie zamknięta.
Żuławska Kolej Dojazdowa – czasy obecne
W początkach XXI wieku miłośnicy pomorskiego kolejnictwa, przy wsparciu miejscowych samorządów, podjęli działania w celu przywrócenia ruchu pasażerskiego na nadmorskim odcinku trasy. Wykonano remonty infrastruktury oraz sprzętu i już w roku 2002 odbył się pierwszy przejazd dla turystów. Linia ma dzisiaj przede wszystkim charakter atrakcji, adresowanej właśnie do tej grupy pasażerów, więc jej funkcjonowanie ogranicza się najczęściej do sezonu od kwietnia do września.
Obecnie ze stacji w Sztutowie można dojechać tym niezwykłym środkiem transportu między innymi do zlokalizowanego nad sama Wisłą przystanku w Mikoszewie oraz do Stegny i Jantaru. Główną atrakcją jest jednak w tym wypadku sama przejażdżka pośród ciekawego krajobrazu nadmorskich pól i łąk. Nie należy więc dziwić się temu, że z usług kolejki korzystają rzesze turystów, a chociaż wielu z nich to osoby w bardzo młodym wieku, to również pasażerom bardziej dojrzałym przypada zwykle do gustu tak niezwykły sposób spędzania wolnego czasu.